Best Joomla Templates by User Reviews BlueHost

Rodzicu przeczytaj

Kategoria: Informacje dla rodzica Opublikowano: czwartek, 29 maj 2014 Super User

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Pierwsze dni w przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko boi się nie tylko tego co go spotka, ale przede wszystkim tego, że mama nie wróci. Dlatego dobrze jest przez pierwsze dni zabierać dziecko nieco wcześniej, jeśli to możliwe - po obiedzie, jeśli nie- zaraz po podwieczorku. Bardzo stresująca jest dla malucha sytuacja, gdy większość dzieci poszła już do domu, a on jeszcze nie.

RODZICU W MIARĘ MOŻLIWOŚCI BĄDŹ SPOKOJNY I ZDECYDOWANY, TWÓJ NIEPOKÓK MOŻE UDZIELIĆ SIĘ DZIECKU.

 1. Daj dziecku ukochaną maskotkę, aby zapewnić mu większe poczucie bezpieczeństwa.
 2. Powiedz dziecku, kiedy i kto po nie przyjdzie, zapewnij je o swojej miłości. I o tym, że nie zostaje tu do nocy, że na pewno zostanie odebrane z przedszkola.
 3. Pożegnaj się z dzieckiem już w szatni, szybko, i bez łez.
 4. Przyjdź po dziecko punktualnie.
 5. Chwal dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało, powiedz mu, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej – tak będzie i z nim.

Okres adaptacji przebiega różnie, jedno dziecko po tygodniu ma już najgorsze za sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu (i to też jest normalne) - bo dopiero wtedy zrozumiało i w pełni odczuło, że pewien etap skończył się bezpowrotnie, a ono wolałoby żeby było tak jak dawniej.

SPOSOBY PRZYGOTOWANIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

 1. Czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola.
 2. Oglądania bajek i programów telewizyjnych, w których dzieci chodzą do przedszkola..
 3. Rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola.
 4. Opowieści rodziców jak to było, gdy oni chodzili do przedszkola.
 5. Uświadomienie dziecku zalet przedszkola – wielu nowych kolegów do zabawy, dużo zabawek, wychowawczyni, która zna ciekawe zabawy, wierszyki i piosenki.
 6. Poinformowanie dziecka, dlaczego będzie chodzić do przedszkola, (np. bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu dziecko będzie miało najlepszą opiekę; niektóre dzieci przyjmują argument, że mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę, czyli przedszkole).
 7. Wspólne kupowanie wyprawki dla przyszłego przedszkolaka.
 8. Ćwiczenie z dzieckiem samoobsługi! Dotąd było tak, że mama lepiej znała potrzeby dziecka niż ono same, reagowała nie tylko na słowa, ale i na gesty. W nowej sytuacji dziecko często ma problem żeby wyartykułować swoje potrzeby, dlatego ważne jest, aby umiało (a chociaż podejmowało próby), by je zaspokoić. Dużo łatwiej adaptują się dzieci samodzielne, niż te zależne od dorosłych.

Dziecko powinno być przygotowywane stopniowo, nie róbmy wszystkiego na raz, rozciągnijmy ten proces w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola.

Czego rodzice robić nie powinni:

 1. Straszyć dziecko przedszkolem ("Poczekaj no, już pani w przedszkolu nauczy cię porządku !").
 2. Posyłać do przedszkola dziecka, które nigdy dotąd nie zostawało bez mamy - taki początek skazany jest z góry na niepowodzenie.
 3. Zaglądać po pożegnaniu do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. Jeśli nasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama zajrzała raz, to może jeszcze raz zajrzy.
 4. Poddawać się ! Jeśli rodzice wzruszeni łzami bądź zdenerwowaniem i tupaniem swojej latorośli zdecydują się zostawić dziecko,, jeszcze tylko dzisiaj" w domu, jest to sygnał dla dziecka, aby jeszcze bardziej demonstrować swoje niezadowolenie. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej.

Pamiętajmy, że nawet, jeśli znaleźliśmy idealne przedszkole i dobrze przygotujemy dziecko, to i tak Państwa maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie - w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował.

Jeśli przetrwamy pierwszy miesiąc, dalej będzie już z górki i tylko patrzeć jak Państwa maluch z przejęciem opowie o swych pierwszych przedszkolnych przyjaźniach.

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA

Każdy przedszkolak powinien być wyposażony w następujące przedmioty:

 1. Kapcie.
 2. Mały ręcznik z wieszakiem.
 3. Szczoteczka i pasta do zębów.
 4. Majtki, spodnie, rajstopy lub skarpetki, bluzeczka, luźne spodnie na gumce, bluza dresowa lub lekki sweterek na zmianę. Wszystko w dwóch a nawet trzech kompletach.
 5. Ubiór „na cebulkę", nakrycie głowy.
 6. Ukochana Przytulanka, dzięki której łatwiej będzie przeżyć rozstanie z rodzicem.
 7. Ewentualnie pieluszki, jeśli istnieje taka konieczność.

 

LEŻAKOWANIE

Dzieci uczęszczające do Grupy Białej (młodszej) w trakcie dziennego pobytu leżakują, co wiąże się z dodatkowym wyposażeniem:

 1. Poduszka i kołderka.
 2. Poszewki.
 3. Pidżamka.
Odsłony: 2669